Dla większości Włochów przerwa na kawę w barze, nawet krótka, stanowi ważny element ich codziennego programu. Rano przeważnie idą do baru na śniadanie. Rozpoczynają dzień pijąc cappuccino i delektując się ciepłym cornetto (tł. rogalik) z marmoladą lub czekoladą. W porze obiadowej zatrzymują się w barze na przepyszne panino (tł. kanapka). W południe nie zapomną o przerwie na coś słodkiego i kawę, a wieczorem umawiają się w barze ze znajomymi, aby zrelaksować się po całym dniu pracy.
We Włoszech filiżanka kawy jest stosunkowo tania, i zazwyczaj, przed zamówieniem jej u baristy za barem, trzeba podejść do kasy, żeby ją zapłacić i odebrać paragon.
Bardziej przyjazne i gościnne są bary w małych miasteczkach. Typowy bar włoski na prowincji jest miejscem spotkań dla osób w każdym wieku. W barze zawsze mogą zatrzymać się na poczytanie gazety, spotkać się ze znajomymi i porozmawiać o sporcie lub pograć w karty.
W słoneczny dzień jest jeszcze przyjemniej przyjść do baru, siąść sobie przy stoliku na placu, albo po prostu na chodniku, i cieszyć się słońcem, czytając gazetę lub rozmawiając z przyjacielem przy filiżance kawy. Do najsławniejszych barów włoskich należą bary na placu Świętego Marka w Wenecji, np. legendarny Florian, lub bary w stolicy Włoch, np. Antico Caffe’ Greco.
Natale:
Na Boże Narodzenie dzieci zawsze czekają na św. Mikołaja i jego prezenty, razem z dorosłymi ozdabiają choinkę i ustawiają szopkę bożonarodzeniową, która jest nieodzownym elementem świąt włoskich w każdym domu. Nadziewany indyk, pieczony kurczak i inne specjalności regionalne oraz ciasta panettone i pandoro to tylko niektóre potrawy znajdujące się na stołach Włochów.
Epifania:
Każdego roku 6-tego stycznia dzieci wieszają skarpety na kominku dla Befany, staruszki, która przynosi słodycze i prezenty dla dzieci grzecznych, natomiast węgiel dla tych niegrzecznych!
Carnevale:
W czasie Karnawału wszyscy zakładają maski, tańczą i świętują. Słynny na całym świecie z pięknych kostiumów i masek, jest Karnawał odbywający się w Wenecji. Niemniej znany jest również Karnawał w Viareggio.
Pasqua:
Wielkanoc we Włoszech (podobne jak w Polsce) przypada zawsze w niedzielę między 22 marca i 25 kwietnia. Dzieci na Wielkanoc otrzymują w prezencie duże jajo z czekolady, zawierające przeważnie jakąś niespodziankę. Dla Włochów święta wielkanocne są bardzo istotnym wydarzenie towarzyskim, którego wagę podkreśla powiedzenie: „ Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi” („Boże Narodzenie należy do rodziny, Wielkanoc do przyjaciół”).
Inne ważne święta włoskie:
25-tego kwietnia to święto narodowe Włochów, w którym obchodzi się rocznicę zakończenia II wojny Światowej. 2-go czerwca natomiast świętuje się Narodziny Republiki Włoskiej (1946). Ferragosto, to święto obchodzone 15-tego sierpnia na cześć Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.