WŁOSKIE MIASTA

 

FLORENCJA

Florencja to skarbiec sztuki. Już w XIX wieku była uważana za najpiękniejsze miasto Włoch. Liczba pałaców przytłacza, wnętrza z dziełami sztuki olśniewają.Galeria degli Uffizi jest wypełniona obrazami mistrzów, Palazzo Vecchio, dawna siedziba Medyceuszy przypominająca nieco fortecę to jeden ze znaków rozpoznawczych miasta. A to tylko perełki na początek. W Galleria dell’Accademia stoi Dawid, najbardziej znana rzeźba Michała Anioła.

SIENA

Jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Włoch. Labirynt uliczek plącze się i wije, a wszystkie zdają się spotykać na lekko pochyłym Pizza del Campo, na którym w okresie wakacji odbywa się Palio – wyścig konny, po którym odbywa się wielkie przyjęcie na ulicach miasta.

NEAPOL

„Zobaczyć Neapol i umrzeć”. Niegdyś słynne powiedzenie, teraz niestety, nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Chyba, że chodzi o śmierć ze zmęczenia. Neapol jest hałaśliwy, brudny i wielki. Nie polecamy go na wakacje. Natomiast na południe od Neapolu rozciąga się jedno z najpiękniejszych wybrzeży Włoch – Costiera Amalfitana. U stóp Wezuwiusza leżą Pompeje i Herkulanum, najlepiej zachowane miasta greckie, przysypane popiołami wulkanu i w skamieniałej postaci zachowane do dziś.

RZYM

Rzym to słynne place i fontanny. Rzym to wreszcie setki uliczek, w których łatwo się zagubić i dać oczarować innej stronie miasta – żywotnej, pełnej kuchennych zapachów, plotek i flirtów. Współczesny Rzym wcale nie jest mniej ciekawy niż ten historyczny i klasyczny. W Rzymie nie można zapomnieć o Bazylice i placu Św. Piotra w Watykanie, która wypełniona jest dziełami sztuki najwyższej klasy, wliczając Pietę Michała Anioła i tron papieski Berniniego.

TOSKANIA

Toskania to ciasne miasteczka, zbudowane z kamienia, gdzie życie toczy się w spowolnionym tempie. Poczynając od leniwego poranka, kiedy mieszańcy spotykają się w niewielkim barze na porannym espresso, poprzez trwającą niemal pół dnia sjestę (w czasie, której zamykane są wszystkie bary i sklepy) aż po wieczór, który niesie lekkie ożywienie i przeciąga się do późnej nocy. Toskania to również kraina wina. Liczne winnice ukryte wśród zielonych wzgórz są skarbnicą smaków.

WENECJA

Pałac Dożów to majstersztyk weneckiego gotyku. A przejażdżka gondolą po Canal Grande, pod mostem Rialto, wśród kolorowych fasad domów i pałaców jest po prostu obowiązkiem szanującego się turysty.

MEDIOLAN

Mediolan słynie z mody. Via Monte Napoleone to ulica, na której każda kobieta straci głowę. Po obu stronach oszałamiające wystawy najsłynniejszych domów mody. Mediolan to także miejsce ekspozycji najsłynniejszego dzieła Leonardo da Vinci, czyli „Ostatniej Wieczerzy” namalowanej na jednej ze ścian kościoła Santa Maria delle Grazie. Ale uwaga – nie jest łatwo zobaczyć malowidło, trzeba zarezerwować sobie termin.